A legélőbb holtág – a Holt-Szamos

Hazánk Észak-keleti csücskében, a Magyar-Ukrán-Román hármas határtól nem messze található a Holt-Szamos, melynek lápos területén ogrét is láthatunk.

A Szamos Tunyogmatolcstól Ököritófülpösig húzódó szakaszát holtággá alakították, de ma nagyon is él: élménytorony, Shrek-tanya, tanösvény és téli-nyári korcsolyapálya is épült a parton.

Az 1800-as évek folyószabályozásai teljesen új profilt adtak hazánk vízrajzának. Sorsát a Szamos sem kerülhette el, 1896-ban egy 25km hosszúságú kanyargós, lápos, mocsaras területet rekesztettek le Tunyogmatolcs és Ököritófülpös települések között, létrehozva ezzel a ma Holt-Szamos néven ismert, 185 hektárnyi vízfelületet. Az átlagosan 2 méter körüli mélységű leválasztott folyószakasz szélessége 30 és 150 méter között változik. Az itt élők azonban nem adták fel, alkalmazkodtak, és életre keltették a holtágat. 125 év alatt számos küzdelem és erőfeszítés árán a turisztika felé fordulva, hátrányaikból előnyt kovácsolva hoztak létre egy minden igényt kielégítő, maradandó élményeket garantáló csodavilágot.
A terület megközelítése Mátészalka felől, a 49-es úton haladva a legegyszerűbb. Budapestről az M3-as autópályán haladva 290km megtételével juthatunk el a Holt-Szamos partjára.

A terület történetének és élővilágának megismerésére az egyik leggyorsabb és legélvezetesebb lehetőség a Sulyom-tanösvény. A kevesebb, mint két kilométer hosszú, akár egy óra alatt is végigjárható mini túra Géberjén központjából invitál minket az ismeretterjesztő sétára, és a Holt-Szamos Hídjáig vezet. A tanösvény mentén folyamatosan nagyméretű táblákon olvashatunk izgalmas és hasznos információkat a térség történetéről, állat és növényvilágától, valamint az itt élők mindennapjairól, emellett számos pihenő került kialakításra a kényelem érdekében.

Az első állomás a Jékey Kúriánál található. A XIX. században épült, egyszintes, klasszicista épület udvarában egy igazi különlegesség fogadja a látogatókat: Ilosvay Péter 1922-ben készült alkotása, egy napóra. Tovább haladva a tanösvényen egy, a Szamos történelmének emléket állító pontra érünk, ahol az úszómalom makettje található. A malomházból és garand-hajóból álló fa emlékmű annak a kornak állít emléket, amikor még a Szamoson 123 ehhez hasonló vízimalom dolgozott, és ezeket a malmokat a templomokéhoz hasonló szakrális tisztelet övezte.

A tanösvényen tett túra következő állomásán egy vízparti madár lesre érkezünk meg, mely nádassal szegélyezett látványa egy szinte mesebeli hatást keltő világba röpít bennünket. Csupán látogatásunk időpontja és némi szerencse határozza meg, hogy a Holt-Szamos kiemelkedően gazdag madárfaunájából hány fajt figyelhetünk meg. A vizet vallató szürke gémek és vízityúkok mellett jégmadarat és bakcsót, vagy, ahogy a helyiek nevezik vakvarjút is láthatunk. Ezek mellett nádirigó, cserregő nádi poszáta, bakcsócinege, törpegém és barna rétihéja is lakja a holtág melletti nádasokat. A holtágakat jellemző eutrofizáció, azaz elmocsarasodás, a Holt-Szamost sem kímélte, a feldúsuló tápanyagból kifolyólag sok helyen a mocsári növényzet vette át az irányítást, és a területre vonatkozó Natura 2000-es szabályozások okán ezek gyérítése sem egyszerű feladat.

A tanösvény ezeket a részeket is bemutatja, keskeny fahidak vezetnek át ezeken a területeken. Ez azért is kivételes lehetőség, mert az egyébként népszerű vízi eszközökkel, mint a kajak, kenu vagy SUP, a sűrű békalencse miatt nem juthatnánk be ezekre az izgalmas, lélegzetelállító szépségű helyekre. Ebben a festői környezetben ismerkedhetünk meg az útjelző táblák segítségével a terület igen színes kétéltű és hüllővilágát. Ha a tanösvény után maradt erőnk egy kis szórakozásra, téli-nyári korcsolyapálya is a rendelkezésünkre áll az Élménytér keretében.

Gyermekes családok számára kihagyhatatlan állomás lehet a Shrek-tanya. Az Élménytér kialakítói megragadták a hely történetéből eredő lehetőséget, és az Ecsedi láp emlékezetére láp tematikájú viaszfigurás játszóteret alakítottak ki. Shrek az ogre nem csak a meséből ismert lakóhelye miatt illett bele ebbe a tematikába, de a népi hiedelemvilág is beszámolt az emberevő óriásokról, akik a mocsaras területeken garázdálkodnak. A mesefigurák szimbolikus szereppel is bírnak a területen, ugyanis a mesében is élőhelyét, a lápot félti, óvja, őrzi az óriás. Shrek története azonban csak a mesében volt Happy end, ugyanis az Ecsedi lápot lecsapolták, pedig egy nagyon ritka, egyedi természeti sajátossággal rendelkezett, úgynevezett ingó láp volt, ami azt jelenti, hogy a felszínt borító pázsit alatt pár centiméterrel több méter mély vízfelületek húzódtak. Ez a vízréteg a feljegyzések szerint az Ecsedi láp esetében több helyen meghaladta a 4 métert is. Mitológiai lények közül nem csak az ogre jelenik meg a néphiedelemben, de a legendák szerint sárkány is lakta a lápot, amit Szent István korában győzött le a Báthori család egyik őse. Erre utalóan több címer is őrzi a sárkány motívumát.

A Holt-Szamos vidékére gyönyörű kilátást nyerhetünk a 18 méter magas fülpösdaróci élménytorony tetejéről. A kilátó megmászásával elénk táruló panoráma a Holt-Szamos Ökoturisztikai Élménytér teljes egésze mellet a Szatmári Szilva útra is gyönyörű látványt nyújt. Az élménytorony lábánál a települések nemesi családjainak emlékműve kapott helyet, valamint kialakításra került egy pihenőhely, ahol sütés-főzésre is lehetőségünk van, a gyermekek pedig egy játszótéren foglalhatják el magukat.

A fejlesztések kiterjedtek a holtág két végén fekvő településekre is. Ököritófülpösön szabadtéri színpad épült fel, Tunyogmatolcson pedig a Petőfi Sándor Falu végén kurta kocsma című vers helyszínét adó fogadó került felújításra, és egy látogatóközpont részeként mi is megismerhetjük a Kurta kocsmát, egyik padján egy élethű, Petőfi Sándort formázó viasz szoborral.

A Holt-Szamos nem csak a turisták, hanem a horgászok számára is valódi paradicsom. A gazdag, változatos halállománnyal rendelkező holtág part és mederadottságaiból kifolyólag a horgászat minden válfajához kiváló helyszínt biztosít. A természetvédelem jegyében igen szigorú szabályok vonatkoznak az itt folyó horgászatra is, de ennek ellenére lehetőségünk van olyan érdekességekre is, mint az éjszakai horgászat vagy a csónakból való horgászat.

A holtágtól alig több mint 10 kilométerre található Mátészalka, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye második legnagyobb városa. Szálláshely választás szempontjából közelsége és jó megközelíthetősége teszi ideális választássá. Ha Mátészalkán járunk mindenképpen érdemes betérni a Szatmári Múzeumba, ahol a tájegységet jellemző tárgyak kiállítása mellett Közép-Európa legnagyobb szekér-, kocsi- és hintógyűjteménye is megtekinthető.

Ha szeretnénk egy kiadós fürdőzéssel kipihenni a fáradalmakat, valamivel több, mint 30 kilométer kocsikázás után megérkezünk Nyírbátorba, ahol a Sárkány fürdő minden igényt kielégítő szolgáltatásai közül válogathatunk. A Sárkány Wellness & Gyógyfürdő palettáján a strand és wellness szolgáltatások mellett megtalálható például a Szénaréti tavon való horgászat, de a szomszédos lovarda is tárt kapukkal várja a látogatókat. Szálláshelyek szempontjából is kiváló választás lehet Nyírbátor, ahol számos hotel és apartman áll az idelátogatók rendelkezésére.

Utazásunk során semmiképpen nem érdemes kihagyni állomásaink közül hazánk egyik vallási központját, Máriapócsot. A nemzetközi szinten is nagy tiszteletben álló búcsújáróhely őrzi a két alkalommal is könnyező Szűz Mária képet, mely előtt maga Szent II. János Pál pápa is hódolt a keresztény kultúrában Isten gyermekének, Jézusnak anyjaként tisztelt Szent Szűznek.

Összességében a Holt-Szamos kiváló példája, hogy egy nehéz helyzetbe került terület is lehet virágzó paradicsom, ha az ott élők nem mondanak le róla, és időt, energiát nem sajnálva tesznek meg mindent a fejlődés érdekében. Ha festői környezetben szeretnénk eltölteni pihenésre szánt időnket, és tartalmas, izgalmas programokra vágyunk, akkor mindenképpen megfontolandó választás lehet hazánk egyik egyedi hangulatú területe, a Holt-Szamos vidéke.